Czy opłaca się płacić kartą za granicą?

Wyjeżdżając za granicę, często zastanawiamy się czy brać ze sobą zapas gotówki do portfela, czy może jednak wszystkie płatności regulować kartą płatniczą czy kredytową? To drugie rozwiązanie jest z pewnością bardziej praktyczne. Pytanie tylko czy jest to działanie opłacalne?

Transakcje z użyciem karty płatniczej są w dzisiejszym świecie tak powszechne jak używanie smartfonów czy facebooka. Jednak, płacenie kartą jest obciążone dodatkowymi opłatami, które mogą sprawić, że jej użycie przyniesie znaczne straty. Jeżeli jesteśmy za granicą i będziemy chcieli zapłacić, automatycznie nasz bank, będzie dokonywał przewalutowania. Jeżeli jesteśmy w kraju, w którym obowiązuje Euro, to bank dokona przewalutowania na złote, zgodnego ze swoim kursem Euro. Jeżeli w kraju obowiązuje inna waluta niż Euro, to wówczas kwota transakcji, zostanie przeliczona po kursie organizacji płatniczej wydającej kartę, Najpierw na Euro, a dopiero później na złote. W tym przypadku naliczone opłaty będą najwyższe. Podobnie jest, gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze z bankomatu. Wówczas bankomat zapyta nas czy chcemy dokonać przewalutowania? Jest to również kosztowna usługa, gdyż oprócz prowizji, będziemy musieli ponieść koszty odsetek.

Płacenie kartą za granicą wydaje się mało opłacalne. Zanim wybierzemy się na wakacje, warto rozważyć założenie konta walutowego i na nim gromadzić środki w innej walucie. Znaczne uprości to sprawę.

Comments are closed.